Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W 2008 r. ustanowiono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
W tym dniu nasze przedszkolaki – ubrane w niebieskie koszulki uczestniczyły w zabawach integracyjnych oraz teatralnych, które odgrywają dużą rolę w ich rozwoju. Dzięki nim uczą się współpracy z grupą, poznają swoje otoczenie oraz samych siebie. Każda grupa wykonała również jedno skrzydło motyla, używając do tego celu niebieskich korków. Po złączeniu części powstał piękny duży motyl, w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Ten dzień dzieci przeżywały pod hasłem: „Bądźcie z nami niebieskimi motylami.”
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przedszkolaki zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku. Dzieci zgromadziły się na placu szkolnym, gdzie zaśpiewały piosenkę. Przy dźwiękach muzyki częstowały się niebieską galaretką i pysznymi lodami. Otrzymały także niebieskie balony na znak, że najważniejszą rzeczą jest zjednoczenie się z osobami z autyzmem, zrozumienie i akceptacja.